Detská nádcha

25.12.2023

Nádcha  resp. soplíky u detí trápia väčšinu rodičov.  Aj keď je to súčasť detského veku a sprievodný jav pri ochorení, väčšina rodičov stráca trpezlivosť a chcú tieto príznaky rýchlo a radikálne riešiť. 

Dávam Vám do pozornosti skvelý článok detskej ORL lekárky  MUDr.Lenky Čábalovej (ORL oddelenie Fakutná nemocnica Ostrava), ktorá zrozumiteľne vysvetľuje a racionalizuje prístup k tomuto "problému ". 
 https://tchiboblog.sk/ako-sa-zbavit-nadchy/

V našich končinách sa až príliš často využívajú antihistaminiká (Fenistil,  Dithiaden,  Aerius, Zodac, ...), lokálne antibiotiká (Pamycon, Uniflox, ...), ktoré sa vo vyspelých krajinách už dávno nevyužívajú, pretože takmer 90% infekcií horných dýchacích ciest je vírusových, teda bez potreby použitia týchto liekov.
Ako sa hovorí:  " neliečená nádcha trvá týždeň,  liečená nádcha trvá 7 dní". 
Hlavné zásady pri nádche sú nasledovné: 

1. Nechať dieťa doma aspoň týždeň, je úplne jedno aký má soplík (číry, biely, žltý, zelený, ...), všetky soplíky sú na začiatku infekčné, ak dieťa veľa kýcha a soplí. Zelený a žltý soplík neznamená, že potrebuje antibiotiká! Je to len zmena farby a konzistencie sekrétu v priebehu ochorenia kedy sa už zapája imunitný systém dieťaťa a teda biele krvinky a ďalšie mechanizmy imunity.

2. Vykvapkávať a preplachovať nos nosovými kvapkami a sprejmi, zo začiatku zvoľte hypertonické, na prevenciu sú lepšie izotonické a ľahko hypotonické roztoky (Physiomer, Sterimar, Vincentka, ...). Tieto roztoky zriedia hlien k lepšiemu uvoľneniuNa zníženie opuchu a spriechodnenie nosových dutín podávajte dekongestíva (Nasivin, Olynth, Otrivin, ....)  3-5xdenne a to  5-10 dní  ak je to potrebné.  

V ambulancii často vidíme nesprávne smrkanie nosa!  Nesmrkať  nos so zatlačením oboch nosových dierok!  Správne smrkanie nosa je najprv jedna nosová dierka, potom druhá. Počas smrkania neprerušujte vyfúknutý tlak stláčaním jednotlivých dierok. Správna technika pozostáva z nádychu, zatlačenia jednej nosovej dutiny a vysmrkania hlienu počas výdychu. Nasleduje druhý nádych, zatlačenie už čistej nosovej dutiny a vyprázdnenia tej druhej, zahlienenej.


Vhodné je konvičkovanie, domáce inhalátory resp. nebulizátory a aktívne preplachy  nosa hlavne u detí so zväčšenými nosovými mandľami (systém Respimer, Clinsin, Sinus Rinse Kids, Nasaline).

3. V prípade zvýšených teplôt alebo horúčky podávať analgetiká/antipyretiká (paracetamol, ibuprofén)

4. Dokázaný bol efekt látok ako Sinupret, Cineole a andrographis paniculata SHA-10

Nikdy nezabúdajte na dôkladné vysmrkanie nosa resp. odsávanie hlienov u menších detí.  

Zázračný liek na nádchu NEEXISTUJE. Je potrebná len správna starostlivosť a trpezlivosť.  

Dieťa je potrebné dobre preliečiť a nedávať nedoliečené dieťa predčasne do kolektívu + dbať aj na prevenciu. 

S nádchou si inak zdravé ľudské telo skoro vždy nakoniec poradí samo

Ak sa stav nelepší po 5 dňoch alebo sa zhoršuje - trvajú alebo sa pridajú teploty a bolesti hlavy, opuchy okolo očí je potrebné navštíviť lekára.