PRE RODIČOV

Články pripravujem v čase môjho voľna pre tých, čo sa chcú vzdelávať, veciam viac rozumieť a pre tých, čo v záplave rôznych internetových stránok strácajú prehľad. Snažím sa ich pripravovať tak, aby Vám boli čo najviac nápomocné a zistili, že najviac zo všetkých ľudí môžete svojim deťom pomôcť  hlavne Vy rodičia, lebo nikto nepozná Vaše dieťa lepšie ako Vy sami. Rovnako sa snažím Vám ponúkať nové informácie, nové postupy, aby sa medicína posúvala vpred aj vďaka Vám.  A keďže aj ja sa snažím stále vzdelávať a napredovať, ak mám nové info k čánkom, tak ich stále refreshnem.

Ak by ste mali nápad na tému, ktorá Vás veľmi zaujíma, napíšte mi. Už teraz mám v hlave ďalšie články.......

Kiahne

13.11.2024

Ovčie kiahne - (varicella), vysoko infekčná vírusová infekcia, všeobecne spôsobuje mierne príznaky a je známa najmä tým, že na koži spôsobuje svrbivú vyrážku podobnú pľuzgierom. Po zotavení z ovčích kiahní zostáva vírus v tele latentný (bez príznakov) a môže neskôr v živote spôsobiť pásový opar.

Synechia vulvy sa označuje zrastenie slizníc, ktoré sa nachádzajú oproti sebe v mieste vchodu do pošvy, ale aj zrastenie malých pyskov ohanbia, ktoré sa tiež nachádzajú v danom mieste.

Možnosť stiahnutia si brožúry Sprievodcu očkovaním, kde rodičia nájdu podrobnejšie informácie o očkovaní ako takom, o ochoreniach, proti ktorým je povinné očkovanie ako aj o nepovinných očkovaniach.

Na internete je nespočetne veľa článkov o správnom zavádzaní príkrmov u detí a nejedna matka sa v tomto úplne stráca (aj ja som sa strácala) a čo je najhoršie, tak ani pediatri v tomto nemajú jednotné názory. Jednak názory "starej školy" a nové poznatky zo sveta sa niekedy bijú, a čo má robiť rodič, keď chce pre svoje dieťa to najlepšie?...

Väčšina novorodených chlapcov má prirodzene zúženú predkožku na genitáli (nedá sa stiahnuť cez žaluď). Predkožka je v prvých mesiacoch úzka, býva vnútornou plochou prilepená k žaluďu. Ide o úplne prirodzený stav, časom sa postupne odliepa ( odlučujú sa bunky, odlučuje sa pomaly epitel čo môžeme pozorovať cez kožu ako presvitajúca biela gulička na...

V spolupráci so sestričkou sme pre Vás pripravili zopár základných vecí, ktoré by ste mali mať doma po príchode z pôrodnice. Rozumieme stresu, ktorý zažívate, keď si prinesiete to drobunké stvorenie domov. Pri prvej návšteve pediatra sa Vás snažíme informovať ohľadom základných potrieb pre novorodenca a vieme, že minimálne polovicu vypočutých...

Každý rodič aspoň raz za život rieši kliešťa. Či je to kliešť na jeho vlastnom tele alebo kliešť, ktorého má jeho dieťa.

Febrilné kŕče sa najčastejšie vyskytujú u detí od 6.mesiacov do 5 rokov. Najčastejšie sa objavujú pri teplote nad 38 st.C, ale často len pri vzostupe teploty. Približne u 80-95 % detí trvajú niekoľko sekúnd a netrvajú dlhšie ako 15 minút.

Prinášam Vám môj zoznam liekov, ktoré si balím na dovolenku s dieťaťom ja, môžete sa inšpirovať prípadne si ho viete zdokonaliť 😃

Nádcha resp. soplíky u detí trápia väčšinu rodičov. Aj keď je to súčasť detského veku a sprievodný jav pri ochorení, väčšina rodičov stráca trpezlivosť a chcú tieto príznaky rýchlo a radikálne riešiť.

- od 18.mesiaca – 1 dávka intradermálne (očkovanie sa realizuje na kalmetizačnej ambulancii DFN Košice) ..... plná úhrada pacientom, od 14.roka života sa očkovanie neodporúča, nakoľko je v tomto veku už neúčinné

Kašeľ, hnačka a horúčka patria medzi najbežnejšie ťažkosti, s ktorými sa stretávate pri výchove Vašich detí. Od útleho novorodenca až po "plnoleté" dieťa, ste to práve Vy rodičia, ktorí sa staráte o zdravie svojho dieťaťa. My lekári sme Vám napomocní, ale o zdravie sa musíme starať predovšetkým my sami.

Správa sa Vaše dieťa ináč než ostatné deti? Má Vaše dieťa poruchy spánku? Chýba Vášmu dieťaťu pohľad do tváre, sociálny úsmev? Nereaguje na oslovenie menom? Atypické používanie predmetov? Opakované pohyby rúk alebo celého tela? Máva menej pozitívnych emócií a viac negatívnych afektov?
Autizmus a poruchy autentického spektra môžu mať rôzny prejavy,...

https://www.zdraviedietata.sk Sledovanie psychomotorického výboja dieťaťa nielen lekárom ale aj rodičom.
Aj u nás na ambulancii využívame dotazníkový systém sledovania psychomotorického vývoja dieťaťa, rodičia výborne spolupracujú a pri poradniach sa o prípadných pochybnostiach spoločne porovnávame.