Synechie vulvy u dievčatiek
Synechia vulvy sa označuje zrastenie slizníc, ktoré sa nachádzajú oproti sebe v mieste vchodu do pošvy, ale aj zrastenie malých pyskov ohanbia, ktoré sa tiež nachádzajú v danom mieste.
Synechia vulvy sa vyskytuje v detskom veku a to u dievčatiek v období 1. až 5. roku (resp. od 6-8 týždňa po pôrode až do 8-9 roka), môže sa vyskytnúť ešte aj u žien po menopauze. Zrastenie slizníc nepatrí medzi vrodené ochorenia a preto sa v novorodeneckom období tento stav nevyskytuje. Koža a sliznice vonkajšieho genitálu sú v pokojovom štádiu, bez hormónov. Početné mazové žliazky v pokojovom období produkujú sekrét, ktorý spoločne s odlúpenými epiteliami vytvára smegmu – biely až tvarohovitý belavý maz, ktorý laici nesprávne hodnotia ako mykózu. Ak nie je smegma správne odstránená začínajú sa protiľahlé strany slizníc spájať a vytvárať blanku až nakoniec hrubý zrast.
Práve nedostatočná resp. nesprávna hygiena a nedostatočné mechanické oddeľovanie sliznice pošvovej predsiene sú príčinou, kvôli ktorej sa prilepené sliznice podráždia, zapália a následne zrastú.
V ďalších štádiách ochorenia sa zrastenie rozširuje a postupne sa dokonca stráca viditeľnosť vyústenia pošvy a močovej trubice. Zrastenie však nie je úplne kompletné. V prednej časti rodidiel zostáva malý otvor, ktorým prúdi moč von.
Ako sa prejavuje?
- ťažkosti dieťatka pri močení – tlačenie na močenie,
- pomočovanie – neustále mokré nohavičky
- časté infekcie močových ciest, štípanie a pálenie pri močení,
- bolesť, ktorú môže dieťa pociťovať napríklad pri prudkom sadnutí (zrasty majú tendenciu spontánne sa trhať pri takýchto pohyboch),
- bolesť v oblasti vagíny,
- bolesť pri bicyklovaní sa,
- zmenený smer močenia (prúd ide smerom dopredu).
Diagnostika
Objaviť synechiu nie je ťažké. Mnoho mamičiek ani len netuší, že vôbec existuje. Dokonca si ju často spletú s panenskou blanou. Pri synechii však pošvu ani močovú trubicu vôbec nevidíte. Je totiž ukrytá pod zrastom. Pri odhaľovaní tohto problému sa držte pravidla, že rodidlá malého dievčatka majú vyzerať rovnako ako u dospelej ženy, len v menšom. Je potrebná návšteva pediatra ev. detského gynekológa, ktorý určí ďalší postup.
Liečba
Existuje viacero metód liečby synechie. Terapia je určená na základe toho, kedy je ochorenie diagnostikované. Ak je objavené pri prvotných štádiách, keď dôjde k zlepeniu slizníc, lekár stav môže vyriešiť pomocou jemného ťahu prstami. Tento zákrok nie je bolestivý, len na moment výkonu dieťa trochu zaštípe. Niekoľko hodín po rozrušení zrastu môže dieťatko pociťovať pálenie pri močení a preto je lepšie, ak močí v sprche.
V pokročilejšom štádiu môže byť potrebný chirurgický zákrok v lokálnej anestézii a pri silných zrastoch v celkovej anestézii. Nasledujúcich 7 dní po rozrušení je vhodné oblasť pošvovej sliznice ošetrovat epitelizačnými masťami typu HemaGel alebo Infadolan.
Prevencia
Prvým významným krokom v prevencii je edukácia čerstvých mamičiek.
Aký je teda správny postup?
- Starostlivosť o čistotu genitálií sa vykonáva denne.
- Smer čistenia genitálií je vždy spredu dozadu.
- Pri každodennom umývaní rodidiel od seba jemne oddeľte malé pysky ohanbia a očistite oblasť pošvového vchodu
- Na odstránenie zvyškov moču, stolice a krémov je vhodné použiť jemné detské neparfumované mydlo, ktoré po použití z tela dieťatka dôkladne umyjete.
- Na odstránenie bieleho alebo žltého mazu (smegmy) je potrebné použiť vatový tampónik alebo vatovú tyčinku (nikdy nie nechtom!), mydlom ani vodou sa nedá odstrániť!
- Vlhčené utierky by mali slúžiť na očistenie len v prípade, že sa nachádzate mimo domova či miesta, na ktorom máte prístup k čistej teplej vode.
- Dbajte na pravidelné prebaľovanie a udržovanie celkovej čistoty dieťatka.
- Denne dôkladne odstraňovať smegmu a krúživým pohybom "masírovať" oblasť pošvového vchodu a mechanicky tak oddeliť protiľahlé strany slizníc, na ošetrovanie je možné používanie rovnakých mastí ako na zadoček – slnečnicový olej, Bepanthen, Sudocrem..
- U malých detí, ktoré sa už umývajú samé je vhodná kontrola genitálu 1-2x-týždeň
Pokiaľ nedochádza ku každodennej starostlivosti o hygienu vonkajšieho genitálu a k mechanickému oddeľovaniu slizníc, pravdepodobnosť, že sa rozvinie synechia, je naozaj veľká.
Avšak pozor! Laterálna synechia t.z. jednostranný zrast malého a veľkého pysku ohanbia sa normálne vyskytuje v pokojovom štádiu a v dobe rastu a vývoja vonkajšieho genitálu čiže v období pohlavného dospievania sa samovoľne rozruší. Tento jednostranný zrast nespôsobuje u detí žiadne ťažkosti na rozdiel od synechie vulvy, preto ho za žiadnych okolností nerozrušujeme.
Zdroj: Portál Lekar.sk, pediatriepropraxi.cz Synechia vulvae infantum MUDr. Hana Kosová, Ph.D. ,Praha, MUDr.Alena Stašková, MUDr. Nadežda Zimová