Zápal očí u novorodencov a dojčiat
Častým problémom novorodencov a dojčiat je, že prichádzajú so zapáleným očkom alebo oboma očkami. Niekedy to nie je ani v pravom slova zmysle zápal oka, ale skôr slzenie, výtok z oka, hlien v oku. Vtedy predpokladáme skôr zúženie slzných ciest resp. stenózu slzných kanálikov.
Každý 4. až 5. novorodenec má po narodení problém so slzením očí. Postupne sa môžu začať vytvárať žltkasté hlieny a zápal okolo očí. Spojovka je väčšinou bez zápalu.
Príčinou je väčšinou nedostatočný odtok sĺz do nosa cez slzné cesty. Tieto sú najčastejšie zúžené (stenóza) alebo upchané práve na vyústení do nosa. Obvykle je postihnuté len jedno oko, ale v 20% prípadoch sú postihnuté obe oči. Nachádza sa tam tzv. Hasnerova chlopňa ako pozostatok embryonálnych čias. Časom sa chlopňa rozpadne a slzné cesty tiež zväčšia svoj priemer, čím sa zlepší aj funkcia odtoku sĺz do nosa. Ak je dieťa navyše prechladené alebo má upchatý noštek, ťažkosti sa ešte viac zvýraznia

Liečba:
U 96% detí stav do 1. roku života sám zlepší aj bez operácie (najčastejšie medzi 3. - 6. mesiacom) . Veľmi dobre tomu napomáha pravidelná masáž slzníka (masáž podľa Criglera z roku 1923) a to 5xdenne s použitím očných kvapiek (OccuFlash, O-Septonex) po dobu 3-4 mesiacov. Nápomocné sú videá:
https://www.youtube.com/watch?v=z4QEAeWXJ9c
https://www.kulanga.sk/post/mas%C3%A1%C5%BE-slzn%C3%ADka-u-novorodencov
Niekedy je potrebné nasadiť aj antibiotické masti alebo kvapky. Tieto však príčinu neodstránia a používajú sa hlavne pri zápaloch.
Ak sa stav nezlepší, je potrebné chirurgické riešenie sondážou, preplachom alebo zavedením dočasnej sondy. Našťastie je to potrebné len v ojedinelých prípadoch (cca. 2-4%). Pediater v prípade pretrvávajúcich ťažkostí s očami odosiela pacienta na očné vyšetrenie oftamológovi.
Zdroj: https://www.kulanga.sk/slzenie
Štandardné postupy, Nepriechodnosť slzných ciest u detí štandardný diagnostický a terapeutický postup Autori: MUDr. Marianna Bryndzová MUDr. Beáta Bušányová, PhD., MBA, r.2023